Woda – ważny element naszej planety

Na pewno nie raz spędzaliście wakacje nad jeziorem. Być może przez wasze miasto przepływa rzeka. Niektórzy z nas jeżdżą nad morze. Zimą zamarza, choć nie całkiem. Woda! Bo o niej mowa. Jest to źródło życia na naszej planecie. Woda pozwala nie tylko na podtrzymanie życia i jego funkcjonowanie, ale również ułatwia funkcjonowanie wielu dziedzin.

Jezioro może pełnić funkcję rozrywkową. Możemy spędzać nad nią czas wolny, szczególnie latem. I wielu z nas spędza czas wolny właśnie nad jeziorem. Jezioro może być schronieniem dla wielu organizmów wodnych, choć na mniejszą skalę. Ładnie prezentuje się w górach. Okolice jezior są przeważnie otoczone przez lasy. W każdym razie przez roślinność. Po jeziorach można pływać kajakiem i nie tylko. Aby wykonywać śmielsze akrobacje będzie nam potrzebne co innego.

Morza lub jeziora to miejsca, w których możemy się bardziej rozerwać niż nad jeziorem. Tam możemy popływać w motorówce, poszaleć na nartach wodnych oraz porobić wiele innych rzeczy. Rzeki służą również do transportu ważnych surowców. Mają one kluczowe znaczenie w gospodarce. Niektóre z nich stanowią ważny szlak transportowy umożliwiające żeglugę pomiędzy państwami oraz przenoszenie ważnych surowców i towarów z jednego miejsca na drugie. Wiele szlaków handlowych przebywa wzdłuż rzek. Nie wspominając o tym, że czasem przy nich tworzy się sztuczne zbiorniki wodne. A w jakim celu? Powodów jest wiele. Zmagazynowana woda może służyć do nawadniania różnych obszarów. Może ona posłużyć elektrowni wodnej. Może również posłużyć innym celom. Rzeki to dłuższe zbiorniki wodne wiodące od jednego miejsca do drugiego. Dzięki rzece można wpłynąć do morza, a z niego z kolei wypłynąć dalej. Morza łączą państwa ze sobą.

Niektóre rzeki, jeziora i morza są miejscami, w których żyją rzadkie gatunki wodnych organizmów – roślin i zwierząt. Stanowią one nie lada atrakcję dla zoologów oraz innych naukowców. Również dla płetwonurków. Zbiorniki wodne mają jeszcze jedno zastosowanie – można w nich nurkować, dla rozrywki. I to w każdym praktycznie zbiorniku, choć to zależy od naszego doświadczenia i umiejętności.

Zbiorniki wodny możemy podzielić na sztuczne i naturalne. Te pierwsze są dziełem człowieka. Powstają one w różnych miejscach i mają określone cele. Mają ona znaczenie głównie gospodarcze. Te drugie są dziełem natury i stanowią część większego ekosystemu – przyrody.

Niezależnie od tego woda jest ważnym elementem istnienia życia na ziemi. Bez niej jego istnienie nie byłoby możliwe. A oprócz podtrzymywania życia umożliwia nam inne rzeczy. Dlatego dobrze jest mieszkać w pobliżu jakiegoś zbiornika wodnego.

Dodaj komentarz