Wielkie jezioro w Ameryce

Na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki znajduje się kompleks pięciu Wielkich Jezior. Niektóre leżą na pograniczu Ameryki i Kanady, ale nie wszystkie. Wielkim, całkowicie amerykańskim jeziorem jest Jezioro Michigan. Jego nazwa w języku angielskim to Lake Michigan. Jezioro to łączy się od północy z innym jeziorem, znajdującym się w kompleksie Wielkich Jezior – z Jeziorem Huron. Łączy się z nią przez cieśninę Mackinac, która ma 8 km szerokości. Czasami te jeziora traktowane są jako jeden zbiornik wodny. Związane jest to również z wysokością obu jezior – 176 m nad poziomem morza. Zbiornik ten nazywa się wtedy jezioro Michigan-Huron.

Jezioro Michigan należy do największych jezior na świecie. Jego powierzchnia to 57800 km². Linia brzegowa tego jeziora to 2633 km. Jego dorzecze to 175800 km². Szerokość jeziora to 190 km, a jego długość to 494 km. Średnia jego głębokość to 85 m, natomiast głębokość maksymalna to 282 m. Jest to jezioro tektoniczno-polodowcowe. Szacuje się, że powstało ono w okresie późnego plejstocenu. Było to zlodowacenie Wisconsin. Lodowiec, wędrujący pradawną doliną rzeki pchał ogromne masy przeróżnego materiału skalnego. Jednak na pewnym etapie zatrzymał się i utworzył potężny wał morenowy. Lodowiec ten utworzył dolinę, którą następnie wypełniły wody. Wody, które pojawiły się w wyniku topnienia lodowca.

Jezioro to leży na styku kilku stanów. Na wchodzie i północy znajduje się stan Michigan, na zachodzie stany Illinois oraz Wisconsin, a na południu stan Indiana.

To jedno z największych jezior na świecie, jest miejscem wokół którego kwitnie cywilizacja. Wokół brzegów znajdują się metropolie, takie jak Chicago czy też Milwaukee. A liczba ludności, która mieszka nad brzegami jeziora to ponad dwanaście milionów ludzi – a więc spora liczba. A wiele mniejszych miejscowości znajdujących się na terenie stanu Michigan oraz hrabstwa Door w stanie Wisconsin są znanymi ośrodkami turystycznymi. Przybywają do nich mieszkańcy Chicago, Detroit, Grand Rapids oraz Milwaukee. A także turyści z innych obszarów USA.

Na obszarze tego, jednego z największych jezior na świecie żyją różne ciekawe gatunki zwierząt i ryb. A wśród nich okoń żółty, bass pręgowany, bass wielkogębowy, introdukowany łosoć, reintrodukowany pstrąg oraz wiele innych. Są to gatunki łowne.

Pewną ciekawostką może być fakt, że na dnie jeziora znajdowane są warki statków z XIX i XX wieku. A wśród wraków okrętów można zobaczyć takie perełki jak choćby James McBride. Ten okręt tkwi w jeziorze od 1857 roku. Tam się zatrzymał. A ponadto można tam znaleźć wrak zatopionego w roku 1917 okrętu Rising Sun. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wraki te są własnością państwa. A więc nie można ich ot tak wyławiać.

Jezioro Michigan, mające nazwę taką jak jeden ze stanów, do którego przynależy skrywa wiele ciekawostek. Jest to jedno z największych jezior na świecie. Na jego dnie spoczywają wraki przeróżnych okrętów. A wokół rozciąga się krajobraz przemysłowy. Przemysł, metropolie, jak również turystyka. Wszystko to czyni Jezioro Michigan ciekawym miejscem godnym odwiedzenia.

Dodaj komentarz