Wielkie jezioro w Afryce

Na świecie jest wiele zdumiewających zjawisk. Z pewnością można do nich zaliczyć wielkie jeziora. A do największych jezior na świecie można z całą pewnością zaliczyć Jezioro Wiktorii. To imponujące jezioro, o rozmiarze 68800 km², położone jest na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej. A dokładniej w kotlinie, która znajduje się pomiędzy Wielkim Rowem Wschodnim a Wielkim Rowem Zachodnim. Ponieważ nie każdy kojarzy te miejsca, warto wspomnieć, że jest to obszar pomiędzy Kenią, Tanzanią oraz Ugandą. W dorzeczu Nilu.

Nazwa została nadana na cześć brytyjskiej królowej Wiktorii. A pierwszym Europejczykiem, który odkrył to jezioro był angielski podróżnik John Speke. Dotarł on do jeziora w roku 1858.

Jezioro Wiktorii jest nie tylko jednym z największych jezior na świecie. Zaliczane jest ono również do Wielkich Jezior Afrykańskich. Nic dziwnego – na terenie samej Afryki jest to największe jezioro. A poza tym jest to największe tropikalne jezioro świata. A jego średnia głębokość to 40 m, natomiast największa to 83 m. Objętość Jeziora Wiktorii to 2750 km². Jest to jezioro tektoniczne.

Jezioro Wiktorii ma silnie rozwiniętą linię brzegową. Poza tym na obszarze jeziora znajduje się wiele wysp. Ich łączna powierzchnia to 6 tysięcy km². Największą wyspą jest Ukerewe.

Na tym jednym z największych jezior na świecie żegluga ma się dobrze. Co więcej – ludność miejscowa utrzymuje się z rybołówstwa. Jednak ekosystem jeziora został zachwiany. Powodem było wprowadzenie do niego okonia nilowego. Założenie było inne – miał on na celu zwiększenie połowów. Skutek niestety był odwrotny od zamierzonego. A co gorsza wiele endemicznych gatunków ryb znalazło się na krawędzi wyginięcia.

Pewną ciekawostką, zwłaszcza dla Polaków, może być fakt, że nad tym jeziorem znajduje się cmentarz polskich uchodźców z czasów II wojny światowej. A w roku 2009 miała miejsce ekspedycja historyczna z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Kierował nią dr. Hubert Chudzio. Ekspedycja ta odnowiła cmentarz.

Do tego wielkiego jeziora wpływają rzeki: Katonga, Kagera, Mara, Nzoia. Z Jeziora Wiktorii wypływa Nil Wiktorii. Wypływając tworzy on wodospady Owena oraz Ripon.

W Jeziorze Wiktorii żyje ponad 300 gatunków ryb z rodziny pielęgnic. Gatunki te żyją tylko i wyłącznie w Jeziorze Wiktorii. Nie występują one nigdzie indziej na świecie. A ryby te mają przeróżne i zdumiewające kształty i kolory. Nie wspominając o ich zachowaniach. Ich pokarm jest zróżnicowany. Jedne są roślinożerne, inne fitoplanktonożerne, zooplanktonożerne, krabożerne, krewetkożerne, łuskożerne i inne. Niektóre z nich kradną jaja, a jeszcze inne potrafią wyciągać pasożyty z ciał innych ryb. Są też takie, które żywią się innymi rybami.

Jego rozmiar i rozmaitość gatunków ryb powoduje, że Jezioro Wiktorii to nie tylko jedno z największych jezior na świecie. Jest to z pewnością również jedno z ciekawszych jezior na świecie. To różnorodność form i kształtów. Jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Warto o tym pamiętać podczas najbliższej wizyty w Afryce.

Dodaj komentarz