W środku Ameryki

W środku kontynentu jakim jest Ameryka Północna znajduje się pewne jezioro. A jest nim jezioro Winnipeg, zwane po angielsku Lake Winnipeg. Jego francuska nazwa to Lac Winnipeg. To słodkowodne jezioro znajduję się w środkowej części kontynentu amerykańskiego. Ściślej rzecz ujmując leży ono w Kanadzie, w prowincji Manitoba. W dodatku 55 km na południe znajduje się miasto o tej samej nazwie – Winnipeg. Jezioro to jest jednym z największych jezior na świecie. W samej Kanadzie jest szóstym co do wielkości jeziorem. Jest nawet większe niż Ontario – jedno z Wielkich Jezior Ameryki Północnej.

Powierzchnia tego jeziora to 24 400 km². Długość tego jeziora to 416 km. Natomiast jego głębokość maksymalna to 18 m. Jezioro to położone jest 217 m nad poziomem morza.

A jak powstało to jedno z największych jezior na świecie? Niegdyś istniało tutaj lodowcowe jezioro Agassiz. Istniało ono około 8000 lat temu. Prawdopodobnie odkrywcą tego jeziora był Henry Kelsey, Europejczyk. Odkrył on jezioro w roku 1690. A jego nazwa pochodzi z język Kri. A Kri to Indianie, rdzenni mieszkańcy terenów dzisiejszej Kanady.

Jezioro to zostało nominowane. Niestety, w kategorii, w której raczej nie powinno być nominowane. A kategoria ta to najbardziej zagrożone jezioro świata – the Most Threatened Lake 2013. A na dokładkę jezioro to okazało się być zwycięzcą w tej kategorii. To jedno z największych jezior na świecie boryka się z poważnym problemem. Chodzi tutaj o duże zanieczyszczenie zarówno samego jeziora, jak również okolicznych terenów. Terenów znajdujących się w dorzeczach rzek wpływających do niego. Wprawdzie rząd Kanady miał przeznaczyć na jego oczyszczenie aż 18 milionów dolarów. Ale jak do tej pory niczego realnie nie wykonano, aby poprawić sytuację w tym jeziorze. I niestety mamy wciąż do czynienia z bardzo zanieczyszczonym jeziorem.

Aż dwie trzecie powierzchni tego jeziora wypełniają niebieskie algi. Są one źródłem wielu toksycznych związków. Zresztą przyczyną ich obecności w jeziorze są zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu. Nie trudno więc domyśleć się, że ich obecność jest szczególnie szkodliwa. Wyniszcza ona roślinność wodną. Naturalnie ryby również nie mogą w takim jeziorze funkcjonować. Na domiar złego algi umierając opadają na dno jeziora i zabierają tlen z wody. Co powoduje dodatkowe umieranie organizmów, które normalnie żyją w jeziorze. Jak na ironie powodują, że ludzie również omijają to miejsce. Wiadomo, że liczba turystów w takiej sytuacji będzie się zmniejszać. A ceny nieruchomości nad jeziorem również maleją. I wprawdzie nie jest to jedyne jezioro, które zdobyło ten mało zaszczytny tytuł, problem jest poważny.

Jezioro Winnipeg, będące jednym z największych jezior na świecie leży na środku kontynentu amerykańskiego. Dokładniej chodzi tutaj o Amerykę Północną. I byłoby ciekawie, gdyby nie fakt, że jest to bardzo zanieczyszczone jezioro. I niestety nie stanowi ono atrakcji turystycznej. Ani żadnej innej. W żadnym wypadku nie jest to miejsce warte odwiedzenia. Jest pewną ciekawostką przyrodniczą, ale to tyle.

Dodaj komentarz