Titicaca – najwyżej położone jezioro świata

Atrakcyjne turystycznie jezioro Titicaca, położone na terenie Peru oraz Boliwii. Jest drugim co do wielkości zbiornikiem wodnym Ameryki Południowej i najwyżej umiejscowionym jeziorem świata – na wysokości 3812 metrów n.p.m.

Charakterystyczne wyspy, położone na jeziorze, to Wyspa Słońca, na której narodziło się słońce, Inkowie a także inkaski bóg, Wirakocza oraz Wyspa Księżyca z klasztorem, w którym swoje obrzędy odprawiają kapłanki słońca. Poza tym po tafli Titicaci przemieszczają się pływające sztuczne wysepki Uros, które zbudowano z trzcin Totora. Zamieszkane są przez Indian Uro. Wyspy są dużymi tratwami, na których mieści się kilka szałasów. W tym oryginalnym skansenie, za niewielką opłatą, można obejrzeć scenki z życia Indian, odgrywane przez mieszkańców Uros.

Turyści, zamierzający zwiedzić wyspy, korzystają z łodzi, które dostępne są w peruwiańskim portowym mieście Puno.

Miasto jest stolicą regionu Puno. Na turystów czekają hotele, restauracje a także imprezy folklorystyczne – lutowa fiesta karnawałowa, pokazy rzemiosła artystycznego i pamiątek tubylczej ludności.

W katedrze z 1757 roku znajduje się zabytkowy, zdobiony srebrem, ołtarz, który zbudowano z marmuru. Najstarszą, pochodzącą z XVII wieku budowlą, jest Casa del Corregidor, miejsce współczesnych koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Na wodach jeziora znajduje się oryginalne muzeum, poświęcone żegludze śródlądowej. Mieści się w zabytkowym angielskim parowcu, Yavari, z 1862 roku.

Na Wyspie Słońca

Isla del Sol jest wyspą boliwijską. Zamieszkuje ją niewielka społeczność Inków, wynosząca około 2000 mieszkańców.

Wyprawę do tego wyjątkowego miejsca zwykle rozpoczyna się w mieście Copacabana. To miejsce nastawione głównie na turystów. Duża ilość biur podróży, hotele i sprzedawcy pamiątek, tworzą klimat miasta.

Pielgrzymi odwiedzają figurkę Matki Boskiej. Jest to niewielka drewniana rzeźba, przedstawiająca opiekunkę jeziora Titicaca. Niesamowite połączenie chrześcijaństwa z wierzeniami indiańskimi, również należy do częstych zjawisk.

Na Wyspę turystów przewozi prom lub prywatne łodzie. Dla Indian peruwiańskich i boliwijskich, także Keczua, jest ona miejscem świętym. Według miejscowych podań, narodził się tutaj bóg Wirakocza i pierwsi Inkowie – Manco Capac oraz Mama Ocllo. Na Wyspie Słońca świat ujrzało samo Słońce, określane przez Indian mianem Inti. Pamiątką po tych wydarzeniach jest święta skała, którą można zobaczyć na północnym końcu wyspy, w Chincana. Zachowały się również inkaskie schody.

Badania archeologiczne, prowadzone na wyspie, ujawniły liczne zabytki inkaskie. W Challapampie, w muzeum archeologicznym, znajdują się przedmioty, które wykonano ze złota i rzeczy codziennego użytku.

Turyści, zwiedzający Isla del Sol, mogą poświecić temu cały dzień i zostać na noc, jeśli pragną dokładniej poznać wyspę. Znajduje się na niej ponad 80 ruin budowli, również tych, związanych z wierzeniami społeczności inkaskiej. Piękne widoki wynagradzają trud pokonywania uciążliwości długiego szlaku.

Wyspa Słońca jest skalista i na ogół pustynna. Lasy rosną na brzegach jeziora. Zamieszkana jest przez jaszczurki i ptaki. Ludzie zajmują się hodowlą bydła, uprawianiem niewielkich pól. Główny dochód zapewnia turystyka. Mieszkańcy sprzedają tradycyjne kolorowe czapeczki, wyroby rzemieślnicze, a także posiłki i miejsca noclegowe.

Dodaj komentarz