Tajemnicze Loch Ness

Skrywające wiele tajemnic jezioro Loch Ness znajduje się w Szkocji, na południowy zachód od miejscowości Inverness. Ma długość 37 kilometrów i leży na wysokości 16 metrów nad poziomem morza. Znajduje się na linii tektonicznej określanej jako Great Glen, biegnącej z Fort William na południu po Inverness na północy. Przez jezioro biegnie Kanał Kaledoński, łączący morze po obu stronach linii tektonicznej.

Podstawowe fakty o Loch Ness

Loch Ness powstało w wyniku działalności lodowca podczas ostatniej epoki lodowcowej. Erozja tej wielkiej masy lodu sprawiła, że powstało kilka jezior, które następnie połączyły się ze sobą. Zbiornik wodny jest bardzo mało przejrzysty, ponieważ w ziemi otaczającej jezioro znajduje się duża ilość torfu. Loch Ness ma powierzchnię o wielkości 56,4 kilometrów kwadratowych i jest głębokie – mierzy 226 metrów. To jeden z rezerwuarów wody dla elektrowni Foyers. Na jeziorze znajduje się tylko jedna wyspa. Jest to Cherry Island zlokalizowana w południowo-zachodniej części zbiornika. Nie powstała jednak w sposób naturalny – w okresie epoki żelaza stworzył ją człowiek. Jezioro nie zamarza zimą, ale jego wody należą do bardzo chłodnych. Średnia roczna temperatura to około 5,5 stopni Celsjusza.

To właśnie tu mieszka słynny potwór z Loch Ness

Loch Ness to drugie co do wielkości jezioro Szkocji, jednak to nie dzięki temu zyskało sławę na całym świecie. Stało się tak dzięki potworowi, który według legend zamieszkuje jego odmęty. Nie jest pewne, czy to jedno zwierzę, czy jest ich kilka. Wiadomo tylko, że nazywa się „Nessie” i jeszcze nikomu nie udało się udowodnić, że naprawdę istnieje. Według opisów naocznych świadków, którzy zetknęli się z potworem Nessie ma bardzo długą szyję zakończoną paszczą, skórę o ciemnym zabarwieniu oraz grzbiet z jednym lub dwoma garbami.

Pierwsze wzmianki o potworze powstały już około 700 roku naszej ery. W podaniach „Żywotu św. Kolumby” napisanych przez Adamnana pojawiają się informacje o św. Kolumbie, który uratował wieśniaków przed śmiercią od potwora wodnego. Podania i legendy o tajemnicy, którą skrywa jezioro Loch Ness krążyły także w XVII i XVIII wieku, a pierwszą znaną nam z imienia i nazwiska osobą, która twierdziła, że zobaczyła potwora, był Jimmy Hossak w 1862 lub 1865 roku. Takich relacji powstawało coraz więcej, tworząc znaną na cały świat legendę o wielorybie, dinozaurze lub smoku żyjącym w odmętach tego szkockiego jeziora. Niektórzy świadkowie posiadają nawet zdjęcia i filmy, które mają być dowodami na istnienie Nessie. Niestety, żaden z nich nie został jeszcze potwierdzony jako prawdziwy.

Poszukiwania trwają

Najprawdopodobniej Nessie to bajka, jednak naukowcy poważnie potraktowali doniesienia o przedziwnym potworze i podjęli szereg ekspedycji, które miały na celu potwierdzenie istnienia zwierzęcia. W 1934 roku sir Edward Mountain urządził pierwszą z nich. Nie przyniosła jednoznacznych dowodów, a kontrowersyjnym faktem było zatrudnienie kilkunastu bezrobotnych osób do pomocy przy ekspedycji, którym obiecano specjalne wynagrodzenie za dostarczenie dowodów. Jak łatwo się domyślić, zdjęć i filmów powstało wiele, zazwyczaj przedstawiały foki. Kolejną wyprawą w 1960 roku dowodził Peter Baker, który użył sonaru i wielu kamer. Rok później podczas badań skupiono się bardziej nad składem i jakością wód oraz fauną i florą jeziora. W 1962 roku stwierdzono, że w Loch Ness mieszka zbyt mało zwierząt, które mogłyby być pokarmem dla tak ogromnego potwora. Kilka lat później za pomocą sonaru zlokalizowano wiele sześciometrowych obiektów, jednak nie udało się ich zobaczyć z bliska. Także podczas eksplorowania jeziora łodziami podwodnymi odkryto obecność dużego, poruszającego się obiektu, jednak znów szybko on zniknął.