
Szczyrbskie Jezioro znajduje się w słowackich Tatrach Wysokich i jest drugim co do wielkości w tych górach po ich południowej stronie. Nad zbiornikiem znajduje się miejscowość nosząca taką samą nazwę – Szczyrbskie Jezioro, będąca częścią miasta Wysokie Tatry i atrakcyjnym kurortem sportów zimowych. Akwen znajduje się na wysokości 1346 metrów nad poziomem morza i od północy otacza go grań Soliska, a od południa jest zamknięte wałem morenowym. Nad brzegiem znajdują się liczne hotele i sanatoria oraz mała przystań łódek, którymi można pływać po jeziorze.
Szczyrbskie Jezioro to pozostałość po lodowcu
Jezioro powstało po wycofaniu się lodowca, który znajdował się na terenie Tatr. Kra martwego lodu o grubości około 80 metrów stopiła się i wypełniła zagłębienie terenu, tworząc Szczyrbskie Jezioro. Według najnowszych badań około 300 lat temu na obszarze obecnego zbiornika znajdowały się trzy mniejsze jeziora. W wyniku trzęsienia ziemi morena uszczelniła się i zatamowała odpływ wody, co wypiętrzyło jeziora i sprawiło, że połączyły się w jedno większe.
Bogata fauna i flora
Powierzchnia jeziora wynosi 19,76 hektara. To drugie największe jezioro Tatr słowackich – po Wielkim Stawie Hińczowym. Maksymalna głębokość Szczyrbskiego Jeziora to 20 metrów. Z racji położenia wysoko nad poziomem morza, w otoczeniu tatrzańskich szczytów, wody jeziora są bardzo chłodne, a przez około 155 dni w roku jezioro jest skute lodem. Zbiornik nie posiada znaczących dopływów ani rzek wypływających. Woda wydostaje się z jeziora parując lub przesiąkając przez podłoże. Szczyrbskie Jezioro posiada bogatą faunę i florę. W 1860 roku zostało sztucznie zarybione, obecnie znajdziemy tu kilka gatunków ryb. Jest otoczone lasem, a na jego brzegach można napotkać roślinność torfowiskową i kosodrzewinę. Jezioro można zwiedzić dzięki szlakowi turystycznemu okrążającemu zbiornik. Zajmuje to około godziny. Wędrówkę można kontynuować dalej – w stronę Popradzkiego Stawu i dalej na najwyższy polski szczyt, czyli Rysy. W jeziorze nie można się kąpać. W dawnych czasach można było poruszać się po jeziorze za pomocą łodzi. Później było to zakazane i dopiero od kilku lat turyści znów mogą się cieszyć z tej niewątpliwie bardzo ciekawej atrakcji. Oglądanie tego tatrzańskiego jeziora z perspektywy łodzi pozwala na jeszcze bliższy kontakt z naturą i jest okazją do relaksu na łonie przyrody. Z brzegów jeziora można podziwiać wspaniałą, tatrzańską panoramę gór i dolin, a na pierwszy plan wybijają się narciarskie atrakcje – wyciąg krzesełkowy i trasa do narciarstwa alpejskiego oraz skocznia narciarska, na której rozgrywane są międzynarodowe zawody.