Słodkowodne jezioro na pograniczu

Kontynent amerykański to miejsce w którym znajdują się przeróżne cuda natury. Rezerwaty przyrody, różne gatunki roślin i zwierząt, wielkie jeziora. Ponadto to tam występuje kompleks Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Choć dokładniej znajdują się ona na pograniczu Ameryki i Kanady, to jednak tam w Kanadzie jest wiele ciekawych jezior. A jednym z nich jest jezioro Erie. Jest to słodkowodne, tektoniczno-polodowcowe jezioro. Wielkie jezioro. Jedno z największych jezior na świecie. W każdym razie jest to czwarte co do wielkości jezioro w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. I leży ono na pograniczu Kanady oraz Stanów Zjednoczonych.

Przez sam środek tego jednego z największych jezior na świecie biegnie granica oddzielająca USA i Kanadę. Powierzchnia tego jeziora to 25 700 km². Średnia głębokość tego jeziora to 19 m. Natomiast głębokość maksymalna to 64 m. Do jeziora wpływa rzeka Detroit, która zasila jezioro. Natomiast z jeziora wypływa rzeka Niagara. Nad brzegiem Jeziora Erie można znaleźć takie miasta jak Buffalo, Cleveland, Erie oraz Toleda.

Jezioro to leży na pograniczu Kanady i Stanów Zjednoczonych. Ale krajobraz po obu stronach rzeki jest inny. Po stronie Kanady brzeg jest mało zaludniony i głównie rolniczy. Natomiast brzeg Amerykański jest bardzo gęsto zaludniony.

Ale pomówmy trochę o historii tej rzeki. Pierwszy Europejczyk, który postawił w tym rejonie swoją stopę był Étienne Brûlé. A to wszystko miało miejsce około roku 1615. Natomiast jakiś czas później, w roku 1678 na jeziorze pojawił się pierwszy żaglowiec. Był nim „Griffon. Zbudował go Rene-Robert Cavelier de La Salle.

Na tej jeden z największych jezior na świecie miała miejsce wielka bitwa. Rozegrała się ona 10 września 1813 roku. Bitwa stoczona pomiędzy oddziałami brytyjskimi a amerykańskimi powstańcami. Okręty amerykańskie pokonały okręty brytyjskie. Miało to bardzo duże znaczenia. Dzięki temu zwycięstwu jezioro to już na stałe znajdowało się w rękach Amerykanów. A to z kolei przyczyniło się do innych sukcesów i korzystnie wpłynęło na dalsze działania wojenne. Umożliwiając tym samym przechylenie szali zwycięstwa na korzyść Amerykanów.

Podobnie jak w przypadku innych Wielkich Jezior w okresie zimowym pojawia się efekt śnieg od jeziora. Pojawia się kiedy tylko pierwsze zimne wiatry powieją nad rozgrzanymi wodami.

To jedno z największych jezior na świecie, znajdujące się na pograniczu obu państw. Które w dodatku ma niemało do zaoferowania. Na jego terenie miała miejsce bitwa pomiędzy Amerykanami oraz Brytyjczykami. Zakończyła się ona zwycięstwem Amerykanów i przyczyniła do dalszych postępów na kontynencie. Bitwa ta miała więc znaczenie strategiczne. Pojawiający się śnieg od jeziora w okresie zimowym to również ciekawe zjawisko. I to nie tylko dla meteorologa. Poza tym można tam spotkać wiele różnych ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Tak, jezioro to pamięta czasu początków kolonizacji kontynentu amerykańskiego. A ciekawostką jest to, że stanowi ona naturalną granicę pomiędzy oboma państwami. Kanadą i USA.

Dodaj komentarz