Pewne jezioro w Ameryce

Na terenie Ameryki Północnej występuje kompleks pięciu Wielkich Jezior. A największym i jednocześnie najbardziej wysuniętym na północ jest Jezioro Górne. Należy ono do największych jezior na świecie. A więc nie tylko w kompleksie Wielkich Jezior. Powierzchnia 82100 km² powoduje, że większe od niego jest tylko Morze Kaspijskie. Całkowita powierzchnia wynosi natomiast 209,8 tysięcy km². Długość tego jeziora to 563 km, a jego szerokość to 257 km. Głębokość średnia to 147 m, a maksymalna głębina 406. A linia brzegowa tego jeziora wynosi 4385 km.

Jezioro Górne znajduje się na pograniczu USA i Kanada. Dostęp do niego mają stany Minnesota (od zachodu), a także Wisconsin i Michigan (od południa). A od północy ma do niego również dostęp kanadyjska prowincja Ontario.

To jedno z największych jezior na świecie powstało około 10 tysięcy lat temu. Szacuje się, że powstało ono po ustąpieniu lądolodu. A pierwszymi ludźmi, którzy w ogóle mieli z nim kontakt byli rdzenni amerykanie. W tym miejscu warto wspomnieć o pochodzeniu nazwy. Zamieszkujący te tereny Indianie Odżibwejowie. A jego nazwa w ich języki brzmi Kitchi-gummi. Oznacza ono Wielkie Jezioro. A współczesną nazwę nadali mu Francuzi. Wędrowali oni ze wschodu i ujrzawszy obok znanego im jeziora Huron inne, wyżej położone nazwali je Lac Supérieur. A w języku angielskim nazwa to to Lake Superior. I tak powstało Jezioro Górne.

Na terenie tego jednego z największych jezior na świecie występuje ponad 80 gatunków ryb. A jedną z nich jest miętus pospolity. Gatunek spotykany w akwariach publicznych. Łowi się go dla mięsa. Osobny gatunek to jesiotr jeziorny. Gatunek z rodziny jesiotrowatych. Jest to szarozielona ryba o smukłym ciele i wyrostkach kostnych na bokach. Ale Jezioro Górne to schronienie dla wielu innych gatunków ryb.

Ale na tym nie koniec. Na obszarze tego jednego z największych jezior na świecie znajduje się wiele wysp. I to nawet całych archipelagów. Samych wysp jest 1763. A większość z nich znajduje się na wodach Kanadyjskich. Największe z nich to wyspa Apostle Island oraz archipelag, który leży wzdłuż półwyspu Blach Ray w Kanadzie. Wielkość większości z wysp nie przekracza powierzchni jednego hektara. Ale za to te największe stanowią 62% całkowitej powierzchni wysp. A są nimi: Michipicoten, Isle Royale, St. Ignace Island. Co więcej większość wysp ma status obszarów chronionych. Spowodowane jest to faktem, że są one siedliskiem wielu gatunków roślin oraz zwierząt. A ponadto ptaki w trakcie swojej migracji również odwiedzają te wyspy.

Jezioro Górne to jedno z największych jezior na świecie. To miejsce, w którym znajdziemy archipelag różnych wysp oraz wiele gatunków zwierząt, roślin. Żyje tam ponad 80 różnych gatunków ryb. Powstałe w wyniku roztopienia lodowca Jezioro jest świadectwem zamierzchłych czasów. I skrywa za sobą ciekawy fragment historii. Odwiedzona przez pierwotne plemiona Ameryki, potem Francuzów, Anglików. By stać się ostatecznie jeziorem na pograniczu Kanady i Ameryki. Po to, aby zachwycać rozmiarem i pięknem.

Dodaj komentarz