Otwarte lub zamknięte

Nasza planeta skrywa wiele cudów natury. Znajdziemy na niej lasy, łąki, przeróżne rośliny i zwierzęta. A podstawą życia na naszej planecie jest woda. Organizmy żywe – rośliny, owady, zwierzęta, ludzie potrzebują jej, aby funkcjonować. Woda na ziemi gromadzi się w większych skupiskach. A są nimi rzeki, jeziora, a także większe zbiorniki w postaci mórz, a nawet oceanów. Każde z nich posiada swoją specyfikę.

Jezioro to mały zamknięty basen wodny. Na pewno widzieliśmy je nieraz i na pewno kąpaliśmy się w jednym z nich. Na świecie jest ich bardzo dużo. Od mniejszych, po większe. Różne miejscowości mają swoje kąpieliska, które są właśnie jeziorami. Pewną ciekawostkę pełnią jeziora znajdujące się np. w górach. A na czym ona polega? Są one otoczone górami, lasami iglastymi lub innymi, wokół kwitnie bujna roślinność – choć to zależy od tego, w jakich górach się ono znajduje, a w samych lasach znajdziemy zwierzynę. Różne ciekawe gatunki zwierząt. Niekiedy bardzo rzadkie i występujące tylko tam. Niespotykane gdzie indziej. Pewną ciekawostką wśród jezior jest Morze Kaspijskie. Jest to największe jezioro na świecie o wymiarach 1200 x 325 km, do którego dostęp ma pięć państw – Rosja, Kazachstan, Turkmenistan, Iran, Azerbejdżan. Jest to zamknięty zbiornik wodny, a więc nazywany jest jeziorem.

Morze to większy zbiornik wodny, niekiedy częściowo otwarty. Morze to jakby mniejsza jednostka większej części, jaką jest ocean. Do morza wpływają rzeki. Mogą też mieć swój początek w morzu. Ten rodzaj zbiornika wodnego bywa schronieniem dla wielu gatunków stworzeń morskich, punktem o znaczeniu geostrategicznym, a także elementem kultury. Warto w tym miejscu wspomnieć o Morzu Śródziemnym, znanym już w starożytności. Zresztą to może musiało być znano – jest położone niejako w centralnym miejscu pomiędzy Europą i północną Afryką. Wokół tego morza kwitły cywilizacje. Najbardziej znaną cywilizacją, która opanowała basen Morza Śródziemnego był starożytny Rzym. To niegdyś wielkie imperium zawojowało basen tego morza. I kontrolowało zarówno obszar wokół niego, jak również samego morza, jego wód. A morze to ważny strategicznie obszar. Ma on znaczenie gospodarcze i militarne. Podczas wojny kontrola mórz w danym obszarze może gwarantować przewagę nad wrogiem. W każdym razie poważnie uszczupli jego dostawy gospodarcze, ograniczy – jeśli nie zlikwiduje handel, nie wspominając o militarnej kontroli morza. Znaczenia gospodarczego morza również nie sposób przecenić. Połów ryb na skalę przemysłową to jedna rzecz. A handel i transport to kolejne ważne aspekty. To morze jest tym, co oddziela od siebie poszczególne państwa. To ono stanowi platformę, po której wędruje flota transportowa i handlowa. Umożliwiając wymianę gospodarczą oraz handlową.

Inny rodzaj zbiornika wodnego to rzeka. Przykładem jest nasza Wisła, która rozciąga się na pewnym obszarze. Rzeka to dłuższy odcinek wodny, który ciągnie się przez jakiś obszar. Rzeki niekiedy przyczyniają się do rozwoju miast, a nawet całych cywilizacji. Dobrym przykładem jest tutaj Nil. To wokół niego wyrósł Egipt. Nil ciągnie się od Morza Śródziemnego na południe poprzez fragment kontynentu afrykańskiego. Jego wylewy umożliwiły nawadnianie pól uprawnych, a tym samym uprawę roli i pożywienie dla mieszkańców regionu. I tak narodziła się cywilizacja znana jako Egipt.

Podstawowe typy zbiorników wodnych to jeziora, rzeki oraz wody. Mają one znaczenie nie tylko przyrodnicze, ale nierzadko również gospodarcze. I niejednokrotnie przyczyniły się one do rozwoju cywilizacji. A często stanowią wielką ciekawostkę przyrodniczą.