Największe podziemne jezioro w Europie

Jezioro Saint-Leonard jest szwajcarskim jeziorem, położonym w sercu Alp. Jego powierzchnia wynosi 6000 m2. Rozpościera się na długości 260 metrów i szerokości 29 metrów. Głębokość jeziora dochodzi do 13. metrów. Szczególną właściwością tego żeglownego zbiornika wodnego, jest jego podziemne położenie, na głębokości około 70 metrów, poniżej wzgórza. Dzięki krystalicznie czystej wodzie, można zobaczyć dno jaskini. Temperatura wody w jeziorze nie przekracza 11 stopni Celsjusza.

Turyści, zamierzający zwiedzić podziemne jezioro, powinni dojechać do wioski Saint Leonard. Niewielka miejscowość oferuje posiłki w miejscowych restauracjach.

Na trasie można odwiedzić, znajdujące się w pobliżu, Les Bains d’Ovronnaz. Wspaniałe baseny termalne z widokiem na Alpy, blisko narciarskich szlaków, zapewnią przyjemną kąpiel i wypoczynek w leczniczej wodzie. Do atrakcji najbliższych okolic należą średniowieczne zamki w Sierre oraz Sion oraz liczne szlaki spacerowe i rowerowe.

Podziemne jezioro odkrył w 1943 roku Jean Jacques Pittard. Odkrywca w swoich notatkach pozostawił informację, z której wynika, że poziom wody w jeziorze był znacznie wyższy od obecnego stanu. Zmienie uległ po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło region w 1946 roku. Trzęsienie, o sile 5,6 stopni w skali Richtera, spowodowało, że w skałach utworzyło się ujście dla wody. Jezioro Saint-Leonard udostepniono zwiedzającym w 1949 roku. Przerwa na konserwację jaskini trwała od roku 2000 do roku 2003.

Podziemnym szlakiem

Wycieczka nad podziemne jezioro trwa niecałą godzinę. Turyści mogą zwiedzić jaskinię z jeziorem każdego dnia, od 15 marca do 1 listopada.

Przewodnik, oprowadzający grupy zwiedzających, jest również gondolierem, podczas rejsu po jeziorze. W łodziach mieści się do 40 osób. Na trasie zwiedzania znajdują się zatopione łodzie, pozostawione przez dawnych poszukiwaczy przygód oraz skały o zaskakujacych kształtach. Jaskinia to także miejsce pobytu kolonii nietoperzy. Turyści poznają budowę geologiczną skał jaskini. W wodach jeziora żyją ryby, które urozmaicają rejs, obserwujacym je ludziom, a także mają swój udział w czyszczeniu zbiornika. Wielojezyczny przewodnik opowiada o wszystkich atrakcjach, zwiazanych z jeziorem.

Koniec jeziora wieńczy instalacja świetlna, ukazująca obrazy okolic Valais. Niezapomnianym przeżyciem jesy możliwość uczestniczenia w koncertach, jakie odbywają się w jaskini. Słuchacze czerpia radość z muzyki, siedząc w łodziach na jeziorze. Cudowna akustyka jaskini wzmaga efekt zaskoczenia i zachwytu.

Jezioro Saint-Leonard wywiera olbrzymie wrażenie na zwiedzających.


Dodaj komentarz