Morze jeziorem będące

Zapewne wielu z Państwa zaciekawi fakt, że jednym z największych jezior na świecie jest… Morze Kaspijskie! Ciekawostka prawda? Jest ono otoczone lądem. W istocie, znajduje się ono pomiędzy kilkoma państwami. A są nimi Rosja, Kazachstan, Turkmenistan, Azerbejdżan oraz Iran. Jego powierzchnia wynosi 371 800 km². A jego dokładniejsze wymiary to 1200 x 325 km. Średnia głębokość Morza Kaspijskiego to 180 m, natomiast głębokość maksymalne to 1079 m.

Morze Kaspijskie, będące jednym z największych jezior na świecie, to słone, bezodpływowe jezioro reliktowe. Jego północna część znajduje się w Europie, natomiast pozostała w Azji.

Morze Kaspijskie to pozostałość po Oceanie Tetydy, podobnie jak Morze Czarne oraz Morze Śródziemne. Poziom wody zmieniał się na przestrzeni dziejów, raz wznosząc się, innym razem opadając. Zdaniem części rosyjskich historyków podnoszący się poziom wody powodował powodzie. Dotykały one jednak wyłącznie obszarów nadbrzeżnych. Poziom wody w Morzu Kaspijskim jest obecnie stabilny. Wykazuje nawet pewną tendencję do opadania.

To jedno z największych jezior na świecie jest miejscem, z którego wywodzi się wiele rzadkich gatunków zwierząt. Z których nie sposób opisać wszystkich. Jednym z nich jest tygrys kaspijski. Wprawdzie jest to gatunek wymarły, a ściślej podgatunek tygrysa azjatyckiego, ale warto o nim wspomnieć. Zwłaszcza, że ostatniego osobnika widziano na początku lat 70 XX wieku. A powodem wymarcia mogły być polowania na te tygrysy i inne zwierzęta. Zwierzęta, takie jak ssaki kopytne, na które tygrys kaspijski polował. Miał wiele siedlisk, ale ulubionym była zalewowa strefa brzegów rzeki, zwana „tugai”. Dzisiaj ona nie istnieje – została całkowicie zniszczona. Kolejnym gatunkiem, który pojawił się w obszarze Morza Kaspijskiego był rak błotny, zwany również stawowym. Posiadał on długie, wąskie szczypce. Miały one szczelnie domknięte palce po spodniej stronie. Rozmiar osobnika dorosłego to 12 cm, a niektóre osobniki osiągały nawet 20 cm. Wielu przedstawicieli tego gatunku można było znaleźć na terenie całej Europy. Ale ekspansja raka pręgowatego przyczyniła się do wymierania tego gatunku.

No a co z roślinnością? To jedno z największych największych jezior na świecie obfituje również w wiele gatunków roślin. A jedną z nich jest aldrowanda pęcherzykowata. Gatunek ten należy do rodziny rosiczkowatych. Jest to roślina mięsożerna, która odżywia się zooplanktonem, a niekiedy larwami komarów oraz mikroskopijnym narybkiem. Można ją spotkać w Afryce, Australii, Azji i Europie. Inną rośliną, wywodzącą się z tamtych stron jest lotos. Te byliny wodne o sezonowych liściach są z wyglądu podobne do grzybieni. Różnią się tym, że w przypadku lotosu nie tylko kwiat, ale również liście wystają ponad wodę. Liście charakteryzują się okrągłym kształtem i woskowym nalotem.

A więc jezioro czy morze? Jedno i drugie. Albowiem Morze Kaspijskie jest jednym z największych jezior na świecie. Będące ciekawostką samą w sobie, jest jednocześnie miejscem występowania wielu gatunków roślin i zwierząt.