Jezioro na pograniczu

Granice państw w dzisiejszych czasach są wyznaczane sztucznie. Nie każdy jedna zdaje sobie sprawę, że czasami granicę może wyznaczać coś naturalnego. Jak na przykład jezioro. I tak się dzieje w przypadku Jeziora Huron, przez którego środek biegnie granica pomiędzy Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Jezioro Huron jest jednym z największych jezior na świecie. Ale to nie wszystko. Znajduje się ono w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jezioro to zbudowane jest w sposób następujący : Jezioro główne, zatoka Georgian, zatoka, Saginaw oraz Kanał Północny. Jezioro główne oddziela od części kanadyjskiej duża wyspa Manitoulin. Natomiast brzeg zachodzi i południowo-zachodni należą do amerykańskiego stanu Michigan. Pozostałe brzegi należą do kanadyjskiej prowincji Ontario.

Jezioro Hudson, będące jednym z największych jezior na świecie, ma powierzchnię 59 600 km². Szerokość jeziora wynosi 245 km, natomiast jego długość to 332 km. Jego maksymalna głębokość to 229 m. Średnia głębokość Jeziora Hudson to 59 m. Jest to jezioro tektoniczno-polodowcowe. W basenie Wielkich Jezior zajmuje ono miejsce centralne.

Na obszarze Jeziora Huron znajduje się bardzo duża liczba wysp. Są nawet archipelagi. Występują duże rozbieżności jeśli chodzi o rozmiary tychże wysp. Niektóre wysepki to samotne skały niedużych rozmiarów. Natomiast największa wyspa – Manitoulin ma powierzchnię wynoszącą 2766 km². Z uwagi na małe rozmiary niektórych wysp ich liczba nie jest łatwa do oszacowania. Wysp jest od 23 700 do 36 000. A większość z tych wysp znajduje się w części północnej. Dokładniej w rejonie Przesmyku Północnego, znanego jako North Channel oraz zatoki Georgian Bay.

Ale to jedno z największych jezior na świecie ma również ciemną stronę. A są nią silne sztormy obserwowane co parę lat. Niestety, wszystkie jeziora z kompleksu Wielkich Jezior położone są w niecce, która nie jest niczym osłonięta. Brakuje tutaj gór lub innych naturalnych osłon. A więc jeśli wystąpi silny wiatr to mogą powstawać duże fale. Niektóre mogą nawet przekraczać 9 metrów wysokości. A najpotężniejszy sztorm miał miejsce w listopadzie w roku 1913. Spowodował on znaczne spustoszenia na brzegu. Pochłonął on wiele okrętów oraz około 250 istnień ludzkich. Sztorm ten tak naprawdę wystąpił we wszystkich Wielkich Jeziorach, ale to w jeziorze Huron był on najbardziej odczuwalny. To tam wiatr osiągnął prędkość przekraczającą 145 km/h.

Na obszarze Jeziora Huron dostrzec można wiele ciekawych, inwazyjnych gatunków zwierząt. Takich jak zebra albo iglik, babka śniadogłowa oraz inne. A ponadto wiele ciekawych gatunków roślin oraz ryb.

Będące jednym z największych jezior na świecie, Jezioro Huron jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Pierwszymi Europejczykami, którzy w ten region dotarli byli Francuzi. Zresztą odkryli oni cały kompleks Wielkich Jezior. A nazwa tego jeziora pochodzi od Indian Huronów, którzy zamieszkiwali pobliskie tereny. Leżące na pograniczu Ameryki oraz Kanady, do nadbrzeżnych miejscowości zaliczamy Bay City.

Dodaj komentarz