Jezioro Michigan

Największym słodkowodnym jeziorem znajdującym się na terenie USA jest obecnie Jezioro Michigan. Jezioro to należy do kompleksu pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jest trzecim pod względem wielkości jeziorem znajdującym się w tym popularnym kompleksie oraz jedynym, które w całości położone jest na terenie USA.

Michigan połączone jest poprzez cieśninę Mackinac z jeziorem Huron. Łączenie to występuje na północno – wschodniej części tego zbiornika wodnego i posiada długość 64 km.

Ze względu na dużą powierzchnię jeziora mają do niego dostęp cztery stany: od wschodu i północy – Michigan, od południa – Indiana, natomiast od zachodu – Illinois oraz Wisconsin.

Szacuje się, że co jeziora wchodzą wody z ok. 100 innych cieków wodnych.

Historia powstania tego jeziora sięga bardzo odległych czasów. Szacuje się, że Jezioro Michigan powstało w okresie późnego plejstocenu. Wędrujący w tamtym obszarze lodowiec przemieszczał się zabierając ze sobą ogromne pokłady materiału skalnego oraz gliny. Zatrzymał się jednak w pewnym miejscu i stworzył ogromny wał morelowy. Jezioro powstało bezpośrednio przez topnienie lodowca. Powstałe w ten sposób duże zasoby wód zgromadziły się w wyżłobioną wcześniej przez wędrujący lodowiec dolinę. W późniejszym okresie jezioro zmieniało swoją powierzchnię oraz kształt, aż do tego uzyskanego współcześnie.

Niedługo po okresie tworzenia się jeziora powstały również liczne, potężne wydmy, które usytuowane są na południowych oraz południowo – wschodnich brzegach jeziora Michigan.

Obecnie dane uzyskane podczas licznych badań wskazują, że powierzchnia lustra wody wynosi prawie 58 tys. km2 (długość – ok. 494 km, szerokość – ok. 190 km).

Przybliżona i uśredniona głębokość zbiornika wodnego to 85 m. W niektórych obszarach zauważa się znacznie większą głębokość sięgającą nawet 282 m.

Poziom wody w zbiorniku wodnym utrzymuje się na stabilnym poziomie. Nie ma tutaj wielu odpływów wód przez co jezioro nie jest narażone na znaczącą utratę wody, nawet w przypadku wystąpienia długotrwałej suszy.

Jezioro bogate jest w faunę i florę. Korzystne warunki przyrodnicze sprawiły, że występuje tutaj bardzo dużo roślinności, zarówno wodnej jak i nadbrzeżnej. Doskonale wpływa ona na walory estetyczne tej okolicy tworząc ciekawe, naturalne krajobrazy. W przypadku fauny najczęściej występującymi tutaj organizmami są liczne ryby, w szczególności gatunki łowne, np. okoń, pstrąg, introdukowany łosoś oraz bass pręgowany i wielkogębowy. Jezioro jest więc ważnym miejscem połowów ryb dla okolicznej ludności.

Jezioro Michigan jest też bardzo ważne dla ludności również ze względów turystycznych. W pobliżu jeziora znajdują się duże metropolie takie jak Chicago oraz Milwaukee. W nich skupiają się największe grupy ludności. Mniejsze miasteczka położone w pobliżu jeziora stały się dobrą bazą turystyczną odwiedzaną przez wielu ludzi. Można spotkać tutaj wielu turystów z całego USA. Dodatkowo znaczna część mieszkańców większych miast posiada domki letniskowe położone właśnie w nadbrzeżnej części jeziora.

Dodaj komentarz