Jezioro kanadyjskie i amerykańskie

Na obszarze kontynentu amerykańskiego znajduje się kompleks pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jak sama nazwa wskazuje kompleks ten składa się z pięciu godnych uwagi jezior. Ale skupmy się na jednym z nich, na jeziorze Ontario. To słodkowodne jezioro tektoniczno-polodowcowe jest najmniejszym i najbardziej położonym na wschód jeziorem z tego kompleksu. Generalnie jest ono jednym z największych jezior na świecie. Ale w tym kompleksie jest ono najmniejsze. A przez jego środek przebiega granica pomiędzy Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. A dokładniej pomiędzy prowincją Ontario i stanem Nowy Jork. Powierzchnia tego jeziora to 19470 km². Długość tego jeziora to 311 km. A szerokość tego jeziora to 85 km. Średnia głębokość tego jeziora to 86 m. A głębokość maksymalna to 244 m.

Jezioro Ontario stanowi część Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca. Zresztą wypływa z niego Rzeka Świętego Wawrzyńca. A dokładniej z jego północno-wschodniego krańca. W pobliżu tego jeziora mieszka aż 25 % populacji Kanady! W istocie jest to region zurbanizowany. I to silnie. Na zachodnim końcu można dostrzec aglomerację zwaną potocznie Golden Horseshoe czyli Złota Podkowa. Aglomeracja ta składa się z Toronto oraz miast satelitarnych prowincji Ontario. Całość liczy około 8 milionów mieszkańców. Po stronie amerykańskiej zaludnienie jest mniejsze. Liczba mieszkańców amerykańskiej części to 2,25 milionów. A jedyne większe miasto to Rochester.

A skąd wzięła się ta oryginalna nazwa? Przypuszczalnie od języka Irokezów – plemienia Indian północnoamerykańskich. A pierwszym Europejczykiem, który zawitał w te rejony był Etienne Brule. Dotarł on w te rejony w roku 1615.

Fort Frontenac był pierwszym stałym miejscem, w którym osadzali się Europejczycy. Jego dzisiejsza nazwa to Kingston. Miejsce to zostało założone przez Francuzów w roku 1673. Kolejnymi miejscami, w których Europejczycy mieli swoje schronienie były francuskie forty Niagara i Rouille. A poza tym znajdował się tam również brytyjski Fort Oswego.

Jezioro Ontario było świadkiem wojny siedmioletniej. W jej trakcie kontrolę nad tym obszarem całkowicie przejęła Wielka Brytania. A Nowa Francja, która znajdowała się w tym miejscu została całkowicie podbita.

Na jeziorze Ontario znajduje się bardzo wiele wysp, jak również archipelagów. A największym z nich jest archipelag Thousand Island region. Ten wielki i niesamowity archipelag składa się z około 2000 wysp. A ponadto rozciąga się on wzdłuż granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Wiele z nich to małe, nienadające się do zamieszkania wysepki. Tylko największe z nich są zasiedlone, co jest logiczne. A największą wyspą w tym archipelagu jest Wolfe Island. Powierzchnia tej wyspy to 124 km².

Jezioro Ontario, będące jednym z największych jezior na świecie znajduje się na wysokości 74 m n.p.m. Lustro tej wody to 18 960 km². Jest to wielkie jezioro będące jednocześnie świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Leży na granicy Ameryki i Kanada, podobnie jak inne jeziora. Jeziora z kompleksu pięciu Wielkich Jezior. Wielka, naturalna granica.

Dodaj komentarz