Jezioro Gruner See

Niecodziennym miejscem w środkowej Austrii znanym na cały świat jest jezioro Gruner See. Nazwa jeziora w dosłownym tłumaczeniu oznacza Zielone Jezioro. Związane jest to oczywiście z szmaragdowo – zielonym odcieniem wody znajdującej się w tym zbiorniku. Duży wpływ na jej kolor ma m. in. liczna roślinność znajdującą się pod powierzchnią wody. Jezioro Zielone leży w otoczonej bujną roślinnością dolinie górskiej Hochschwab.

Od 2006 roku pasmo górskie Hochschwab oraz przynależące do niego jezioro zostało objęte prawną ochroną przyrody znajdującej się na tym obszarze.

Powierzchnia jeziora jest uzależniona od ilości wód zasilających ten zbiornik wodny i wykazuje bardzo duże wahania w ciągu roku. Dzięki temu tak bardzo zauważalne są zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu jeziora w poszczególnych porach roku. Podobnie jest również z głębokością jeziora. Głównym zasileniem zbiornika są wody spływające z topniejącego śniegu znajdującego się na położonym nieopodal paśmie górskim. Ilość wody latem jest więc bardzo uzależniona od ilości śniegu pokrywającego zimą pasmo górskie. To właśnie w okresie od maja do czerwca jezioro osiąga maksymalną głębokość, która sięga do 12 m. W tym okresie staje się największą atrakcją turystyczną, cenioną przez turystów całego świata, szczególnie nurków. W czasie zimy głębokość jeziora znacznie spada i wynosi zaledwie 1 – 2 m. W tym czasie zdecydowanie spadają jego walory turystyczne.

Gruner See to nie tylko specyficzne zmiany głębokości. Jest to również niesamowite bogactwo organizmów żywych zamieszkujących ten region. Znajduje się tutaj dość duże siedlisko licznych ślimaków, pstrągów, wioślarek, czerwi oraz krabów.

Skaliste dno zbiornika sprawia jednak, że flora jest dosyć uboga w porównaniu do fauny.

W okresie największego zasilenia wodami, jezioro zwiększa swoją wielkość rozlewając się na pobliskie łąki oraz park.

To właśnie w tym okresie letnim jezioro Gruner jest ogromną atrakcją turystyczną. Rozlewające się na pobliskie tereny wody jeziora sprawiają, że jest to idealne miejsce dla nurków. Korzystne warunki wodne, obszar oraz bogactwo flory i fauny stanowią idealną atrakcję dla nurków przybywających tutaj z całego świata.

Wiosenny i letni bogaty krajobraz, który zostaje zalany wodą jeziora tworzy niesamowite wrażenie wizualne. Można pływać pośród parkowych ławek, krzewów, skał. Ten sam park, który zimą możemy zwiedzać spacerując po nim w okresie letnim zwiedzamy nurkując nad jego alejkami.

Przejrzysta woda o ciekawym, lekko zielonym odcieniu sprawia, że nawet bez zanurzenia się w wodzie możemy podziwiać bogactwo jego dna.

Region ten ma duże znaczenie turystyczne. Znajdujące się tutaj pasmo górskie umożliwia piesze wędrówki i wspinaczki. Jezioro daje natomiast możliwość nurkowania oraz zwiedzania bogatego przyrodniczo parku.

Gruner See wielokrotnie znajdowało się na czołowych pozycjach rankingów najpiękniejszych miejsc świata, najlepszych atrakcji turystycznych, itp. Zdecydowanie jest miejscem godnym polecenia. Zapewnia niesamowite wspomnienia i przeżycia, a fotografie z tego jeziora zachwycają cały świat.

Dodaj komentarz