Jezioro Bodeńskie – oaza spokoju u podnóża Alp

W samym sercu Europy, na granicy Niemiec, Austrii i Szwajcarii, u podnóża Alp leży Jezioro Bodeńskie, trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny Europy Środkowej. To rezerwuar wody pitnej dla aż 4,5 miliona ludzi. Powierzchnia jeziora wynosi 538,5 kilometra kwadratowego, a długość linii brzegowej to 273 kilometry. Głębokość maksymalna jeziora wynosi aż 254 metry. Znajdują się na nim trzy wyspy – Mainau, Reichenau i Lindau. Przez Jezioro Bodeńskie przepływa rzeka Ren.

Nazwa jeziora – po niemiecku „Bodensee” jest związana z jedną z najstarszych miejscowości położonych w jego okolicy – Bodman. Starożytni Rzymianie posługiwali się nazwą „Lacus Brigantinus” od miasta Bregencja, natomiast w niektórych językach europejskich jezioro jest związane z największym miastem leżącym nad jego brzegami – piękną Konstancją. Stąd nazwy „Lake Constance” czy „Lac de Constance”. Inna nazwa zbiornika to „Morze Szwabskie”.

Jezioro leży między Niemcami, Szwajcarią i Austrią, jednak panujący nad nim klimat przypomina południe Europy. Nie brakuje tu winnic, palm i innej południowej roślinności, piaszczystych plaż i czystej, szmaragdowej wody. W dodatku wszystko to skąpane jest w promieniach ciepłego słońca, a w jeziorze przeglądają się alpejskie szczyty. Ten zbiornik wodny to tak naprawdę ogromne rozlewisko wielkiej rzeki Ren, które powstało w wyniku działalności lodowca w epoce lodowcowej. Od tamtej pory na szczęście minęło już wiele lat i klimat znacząco się ocieplił. Po raz ostatni jezioro zamarzło w 1963 roku. „Szwabskie Morze” to jeden z najczystszych zbiorników na terenie Niemiec – (dobra promocja).

Nad Jeziorem Bodeńskim leży wiele ciekawych miejscowości, pełnych atrakcji turystycznych i zabytków. W niemieckiej części są to: Konstancja, Friedrichshafen, Lindau, Meersburg i Ueberlingen, po stronie szwajcarskiej: Kreuzlingen, Rorschach i Romanshorn, a w Austrii leży wspomniana już Bregencja. Większość miejscowości posiada promowe połączenia, więc można się swobodnie poruszać pomiędzy poszczególnymi atrakcjami. Jezioro oplatają też szlaki rowerowe, piesze i rolkowe.

Dodaj komentarz