Jak zagospodarować ogród? Podpowiadamy!

Marzysz o niezwykłym ogrodzie jak z bajki? Zanim jednak zaczniesz w niego inwestować, zastanów się nad tym, jakiego efektu oczekujesz. Swobodny, naturalistyczny gąszcz, nowoczesne i ascetyczne otoczenie, sielankowa przestrzeń czy może wszechstronna kompozycja, która połączy ze sobą wszystkie aktualne trendy? Zagospodarowanie ogrodu przed domem to niełatwe zadanie. W zależności od budżetu, jaki posiadasz, możesz od razu zrealizować projekt lub robić to stopniowo przez kilka lat.

Aranżacja ogrodu przed domem – od czego zacząć?

Zastanawiasz się nad tym, jak zaaranżować ogród tak, by spełnić swoje marzenia? Pracę zacznij od sporządzenia odpowiedniego planu i zapisz swoje pomysły na papierze – uwzględnij nawet najmniejsze detale. Stworzysz w ten sposób poglądowy plan. Dzięki temu aranżacja ogrodu przed domem stanie się łatwiejsza i bardziej zorganizowana.

Podczas tworzenia planu należy uwzględnić lokalizację nieruchomości, jej kształt, nasłonecznienie, zacienienie, wiatr, powierzchnię itp. Ważne jest umiejętne rozmieszczenie roślin, zgodnie z warunkami, jakie lubią. Niektóre drzewa i kwiaty preferują ciągłe nasłonecznienie, a inne wolą odrobinę cienia. W ogrodzie każdy element musi idealnie ze sobą współgrać. Tylko w taki sposób osiągniesz wymarzony efekt.

O jakim ogrodzie marzysz? Określ swój cel

Podczas projektowania ogrodu, powinieneś określić, jakie będzie jego przeznaczenie. Zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. Dla jednych ogród jest miejscem, w którym można uprawiać i podziwiać różnorodne i piękne rośliny, dla innych stanowi miejsce relaksu i wyciszenia z licznymi atrakcjami dla dorosłych i dzieci. Nie zapomnij również o funkcjonalnym aspekcie ogrodu, np. hodowaniu warzyw czy ziół. W żadnym z tych rozwiązań nie powinno zabraknąć zielonych akcentów, które są podstawowymi elementami każdego ogrodu i zaważają na jego estetyce.

Aranżacja ogrodu – jak to zrobić?

Posiadając projekt i plan działania, możesz rozpocząć aranżację swojego ogrodu. Zacznij od oczyszczenia powierzchni, ponieważ jest to bardzo ważne podczas prac gruntowych. W przypadku ogrodu, który wcześniej był zagospodarowany i zaniedbany, konieczne będzie usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, trawnika oraz wykopanie podłoża. Zadbaj o teren w taki sposób, by później było możliwe wykonanie ewentualnych wykopów, np. w celu stworzenia oczka wodnego. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie roślin do ogrodu. Najlepiej będzie, jeżeli zaczniesz od wytyczenia ramy ogrodowej. Mogą posłużyć Ci do tego żywopłot, ogrodzenie lub luźno posadzone drzewa i krzewy.

Jaki jest koszt aranżacji ogrodu?

To, ile kosztuje zagospodarowanie ogrodu przed domem, jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, w jaki sposób chcesz go urządzić i co będzie Ci do tego potrzebne. Na cenę końcową będzie wpływał wybór materiałów, roślin i ozdób. Warto aby swój projekt skonsultować z profesjonalistami takimi jak Zielone Studio. Ich domeną jest aranżacja ogrodów w Poznaniu. Dobrze zaprojektowany i zagospodarowany ogród pozwoli na zaoszczędzenie środków w przyszłości, gdyż samodzielnie stworzona działka często wymaga kosztownych poprawek.

Dodaj komentarz