Błękitne oko Syberii

Świat obfituje w przeróżne cuda natury. Na świecie jest wiele ciekawych tworów natury. A jednym z nich jest duże jezioro, które znajduje się na Syberii. Mowa tutaj o jeziorze Bajkał. Jezioro to jest jednym z największych jezior na świecie. A jego powierzchnia to 31 500 km². Długość tego jeziora to 636 km, natomiast jego szerokość to 79 km. Jezioro to zasila aż 336 rzek. A z kolej z tego jeziora wypływa rzeka Angara.

Jezioro Bajkał jest jeziorem tektonicznym. Znajduje się ono w rowie tektonicznym. Wiele różnorodnych pasm górskich można zaobserwować wokół jeziora. Powstały one w okresie orogenezy bajkalskiej. Góry Bajkalskie znajdują się na północno-zachodnim brzegu. Najwyższym szczytem jest tam Góra Czerskiego, której wysokość to 2588 m n.p.m. Natomiast kierując się na południowy zachód od Gór Bajkalskich, trafimy na Góry Przymorskie. Natomiast Góry Barguzińskie zobaczymy na brzegu północno-wschodnim. Najwyższy szczyt w tym łańcuchy górskim – Pik Bajkał osiąga 2841 m n.p.m. A jak udamy się na południowy zachód to zobaczymy pasmo Chamar-Daban. A te są w stanie sięgnąć na wysokość 2995 m n.p.m.

Jezioro Bajkał nazywane jest również „syberyjskim morzem” albo nawet „błękitnym okiem Syberii”. To jedno z największych jezior na świecie jest drugim pod względem wielkości jeziorem Azji. Na świecie jest to siódme co do wielkości jezioro. Znajduje się ono na terenie Federacji Rosyjskiej, w obwodzie irkuckim oraz Republice Buriacji. Większymi nadbrzeżnymi miejscowościami są Irkuck, Ust-Barguzin oraz Siewierobajkalsk. Jest to jezioro tektoniczne.

Ale jezioro Bajkał to nie tylko jedno z największych jezior na świecie. Jest to również dom dla wielu ciekawych gatunków roślin i zwierząt. A ponad 60 procent tychże gatunków to są gatunki endemiczne. A wśród nich cyraneczka bajkalska, gołomianka, foka bajkalska, omul bajkalski oraz wiele innych. Na obszarze tego jeziora znajduje się aż pięć obszarów przyrody chronionej. A wśród nich występują trzy rezerwaty oraz dwa parki narodowe. Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 17 tysięcy km². Ale na tym nie koniec. Istnieją również inne obszary przyrody chronionej o powierzchni przekraczającej 5000 km². A ponadto 100 pomników przyrody.

Jezioro Bajkał zostało w roku 1996 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. I to wraz z przyległymi terenami.

Na terenie tego jednego z największych jezior na świecie. Uprawiane jest rybołówstwo. Jezioro ma też duże znaczenie dla żeglugi. Tysiące ton ryb jest tutaj poławianych rocznie.

W pobliżu jeziora Bajkał biegnie Kolej Transsyberyjska i Kolej Bajkalsko-Amurska.

Jezioro Bajkał to istny cud natury. To jedne z największych jezior na świecie jest miejscem występowania wielu gatunków roślin i zwierząt. Na jego terenie istnieją obszary przyrody chronionej. I to kilka. Wiele gatunków ryb i duże znaczenie dla rybołówstwa. Jest to zarówno miejsce, które można zwiedzić jak również posiadające znaczenie dla gospodarki. W pobliżu Kolej Transsyberyjska. Tak więc przejeżdżając nią można zobaczyć to jezioro.

Dodaj komentarz