
Balaton to największe jezioro na Węgrzech i w całej Europie Środkowej, które w okresie komunizmu było głównym celem wakacyjnych podróży mieszkańców Bloku Wschodniego. Dziś po dawnych czasach na szczęście nie ma już prawie śladu, ale Balaton wciąż pozostaje świetnym miejscem na spędzenie dłuższego lub krótszego urlopu. Jezioro jest stosunkowo płytkie, więc bez żadnych obaw można go polecić rodzinom z małymi dziećmi, a do tego woda w tym zbiorniku szybko się nagrzewa i latem osiąga ponad 20 stopni Celsjusza, z reguły jest to nawet 25 stopni.
Garść geograficznych faktów o jeziorze
Balaton, zwany też Jeziorem Błotnym znajduje się w południowo-zachodniej części Węgier, na Nizinie Panońskiej, 80 kilometrów od stolicy kraju – Budapesztu. Nazwa „Balaton” pochodzi z języka słowiańskiego i oznacza właśnie błotne jezioro. Ten zbiornik wodny powstał stosunkowo niedawno, bo 20 tysięcy lat temu i ukształtowały je procesy tektoniczne, wulkaniczne oraz erozyjne. To wąskie jezioro, którego długość wynosi 77 kilometrów, a szerokość od 4 na zachodzie do 14 kilometrów na wschodzie. Jezioro jest bardzo płytkie, średnia głębokość wynosi zaledwie 3 metry. Jezioro zasilane jest opadami deszczu oraz rzekami: dużą o nazwie Zala i 44 mniejszymi potokami, a także źródłami podziemnymi na terenie misy jeziora. Odpływ reguluje śluza na kanale Sio, który poprzez rzekę o tej samej nazwie przekierowuje wody Balatonu w kierunku Dunaju. Większość dopływów jeziora zawiera znaczne ilości związków wapnia i magnezu, co ma wpływ na zmętnienie wód i małą przejrzystość.
Balaton to centrum turystyki na Węgrzech
Bezsprzecznie Balaton jest największą atrakcją turystyczną Węgier, obok stolicy kraju – Budapesztu. Sezon trwa od czerwca do końca sierpnia, a słoneczna, ciepła pogoda jest niemal gwarantowana. Węgierski klimat jest znacznie łagodniejszy od polskiego, więc gdy w naszym kraju panuje deszczowa, chłodna pogoda, nad Balatonem znakomicie wypoczniemy czując się prawie jak nad południowym morzem. W dodatku znajduje się w połowie drogi z Polski do Chorwacji, więc zwłaszcza mieszkańcy południowej części naszego kraju mogą wyskoczyć nad Balaton nawet na bardzo krótki urlop.
Idealne miejsce na wakacje
Węgierskie jezioro jest wymarzonym celem wakacji dla rodzin z dziećmi. Nasze małe pociechy nie zmęczą się aż tak bardzo długą podróżą nad ciepłe wody, a w dodatku nie trzeba się będzie obawiać o to, że woda będzie za zimna i dzieci zaraz po przyjeździe zachorują na grypę lub nawet zapalenie płuc. Płytkie wody Balatonu sprzyjają bezpieczeństwu podczas kąpieli, a całe wybrzeże jeziora jest znakomicie zagospodarowane. Bez problemu znajdziemy nocleg w jednym z hoteli, pensjonatów lub domów wczasowych, a na każdym kroku czekać na nas będą punkty gastronomiczne, sklepy i wiele ciekawych atrakcji dla osób w każdym wieku. Balaton to świetne miejsce nie tylko do kąpieli wodnych, lecz także do żeglowania czy wędkowania.
Winnice, źródła termalne i aquaparki
W okolicy znajduje się wiele winnic, w których będziemy mogli skosztować lokalnego wina. Wszak Węgry z tego właśnie słyną. Ciekawą propozycją na krótką wycieczkę może być przejazd na półwysep Tihany, gdzie znajduje się muzeum i biologiczna stacja nadawcza. Wokół Balatonu istnieje też wiele kąpielisk ze źródłami mineralnymi, w których oferowane są usługi wellness i spa, a także aquaparków. Bliskość Budapesztu sprawia, że w przypadku gdyby pogoda jednak nie dopisała, odwiedzić perłę Węgier pełną wspaniałych zabytków.
Miejsca starczy dla każdego
Corocznie Balaton odwiedza tysiące Polaków, a także turyści z całej Europy, jednak nie trzeba się obawiać tłumu i ścisku – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a ogrom jeziora sprawi, że można się kąpać w komfortowy sposób. Doskonałym sposobem na zwiedzanie okolic Balatonu jest rower. Nie brakuje tutaj specjalnych ścieżek, a sprzęt rowerowy można wypożyczyć na każdym kroku. Jezioro otacza także linia kolejowa, więc pomiędzy poszczególnymi miejscowościami można przemieszczać się za pomocą pociągów. Nad samo jezioro najlepiej dotrzeć samochodem – podróż od granic Polski trwa od 6 do 6,5 godziny.