Afrykańskie cuda natury

Afryka to wielki i niezwykły kontynent. Skrywający przeróżne cuda natury. Bujna roślinność i zarazem pustynia Sahara. Największa na świecie pustynia, której obszar porównywalny jest z obszarem całej Europy. Rozmaite gatunki dzikich zwierząt, roślin oraz wiele innych. A jednym z afrykańskich cudów natury jest Jezioro Niasa, zwana też Jeziorem Malawi. To pochodzenia tektonicznego jezioro jest jednym z największych jezior na świecie. Znajduje się ono w południowo-wschodniej Afryce. A mogą je odwiedzać mieszkańcy trzech afrykańskich państw. A są to : Tanzania, Malawi oraz Mozambik. Jezioro to znajduje się na południe spośród wszystkich jezior Wielkich Rowów Afrykańskich.

To wspaniałe jezioro, będące dziewiątym jeziorem świata ma powierzchnię równą 29 600 km². A dokładniej – jego szerokość to od 20 do 55 km, zaś długość to 550 km. Samo jezioro położone jest na wysokości 476 m n.p.m. Natomiast jego głębokość to 706 m. Jest to więc kryptodepresja. Pojemność tego jeziora to również spora liczba. Albowiem wynosi ona około 7200 mld m³.

Jezioro to zostało odkryte przez Davida Livingstone’a. Był to pierwszy Europejczyk, który przybył w tamte strony. A miało to miejsce w roku 1859.

Na obszarze jeziora znajduje się parę rzeczy godnych uwagi. Takie jak na przykład wyspy – Likoma oraz Chizumulu. Rzekami wypływającymi są Shire. A kolejną ciekawostką jest Park Narodowy Jeziora Niasa. Jego powierzchnia wynosi 94 km². Znajduje się on na południowym krańcu tego niesamowitego jeziora. Położony jest on w granicach państwa Malawi. Założony został w roku 1980. Na terenie Parku Narodowego Jeziora Niasa żyje wiele endemicznych gatunków ryb. Ryby te są znakomitym przykładem ewolucyjne specjalizacji. Ten wspaniały park figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisany został na tę listę w roku 1984.

Na terenie tej jednej z największych jezior na świecie znaleźć można Likaona pstrego. A jest to gatunek zaliczany do reliktowej linii psowatych. Niegdyś występował on na całym kontynencie afrykańskim. Razem z Saharą. W starożytności występował również na Bliskim Wschodzie. Spotkać go można było nawet w starożytnej Babilonii. Obecnie populacja tego gatunku znacznie się zmniejszyła. Niemniej jednak można go spotkać na obszarze Jeziora Malawi.

Jezioro Malawi i jego okolice stanowią znaczącą atrakcję turystyczną. Te piękne plaże i wyspy przeciągają wielu turystów z całego świata. Poza tym można tam spędzać czas na rozmaite sposoby. Na przykład nurkując, płynąć łodzią, żeglując. Ponadto można rozłożyć namiot nad brzegiem jeziora i podziwiać naturalne piękno. Można oczywiście pływać na pobliskie wyspy i spacerować. Niektórzy nawet grają w piłkę nożną w pobliżu jeziora.

Jezioro Malawi, albo inaczej Jezioro Niasa to jedno z największych jezior na świecie. A ponadto na jego terenie znajduje się wiele interesujących rzeczy. Co roku wielu turystów przybywa w te rejony. A ponadto mieszkańcy aż trzech afrykańskich krajów mogą bez problemów zapuszczać się w te strony. I podziwiać piękno natury.

Dodaj komentarz