Niezwykłe miejsce turystyczne

Na ziemi lubuskiej, w pobliżu Świebodzina, rozciąga cię największe jezioro tego regionu. Niesłysz posiada powierzchnię ponad 496 ha. Szerokość jeziora osiąga prawie 2 km, a długość dochodzi do 5 km. Urozmaicona linia brzegowa, pełna małych zatoczek i niewielkich plaż, przyciąga rzesze turystów. Jezioro znajduje się w lesie, a w jego sąsiedztwie umiejscowiły się popularne ośrodki turystyczne – Krzeczkowo, Przełazy i Niesulice.

Miłośnicy biwakowania znajdą atrakcyjne miejsca do rozbicia namiotów. Teren Niesłysza jest rajem dla ornitologów. Siedliska żurawi, orłów bielików i łabędzi niemych umożliwiają obserwację ptactwa amatorom i zawodowym ornitologom.

Jezioro osiąga głębokość około 35 metrów. Posiada I klasę czystości sanitarnej oraz II klasę czystości fizyko-chemicznej, więc kąpiel stanowi jedną z atrakcji. Płytkie wody przybrzeżne są doskonałym miejscem do zabawy dla dzieci. Pomosty, prowadzące w głąb jeziora, goszczą turystów, korzystających ze słońca i podziwiających zachody słońca. Najbardziej zapamiętali pływacy odbywają rajd wpław lub na sprzęcie wodnym z Krzeczkowa do Niesulic. W wodach Niesłysza żyją sielawy, węgorze, okonie, szczupaki, ukleje, leszcze, płocie oraz raki. Wędkarze znajdują doskonałe miejsca do wędkowania, oddalone od ośrodków, zapewniające spokój i kontakt z przyrodą.

Teren pola namiotowego w Krzeczkowie, nad samym jeziorem, dozorowany jest przez nadleśnictwo. Niewielkie opłaty, pobierane od biwakujących osób sprawiają, że częstymi gośćmi są zarówno studenci, jak i rodziny z dziećmi. Na terenie pola namiotowego znajduje się pompa, sklepiki, a w pobliskim ośrodku wczasowym – łaźnie.

Okolice jeziora sprzyjają wycieczkom rowerowym. Pobliskie miasto – Świebodzin – znajduje się w odległości 10 km od Krzeczkowa.

Niesłysz – święte jezioro Prasłowian

Na środku jeziora położona jest wyspa. W czasach prasłowiańskich znajdował się na niej niewielki gród, o średnicy około 40 metrów, do którego prowadził 100. metrowy most. Naukowcy datują zabytki, pochodzące z tego miejsca, na przełom VII i VIII wieku. Dębowy most powstał prawdopodobnie na początku IX wieku i jest najstarszym znaleziskiem tego typu na polskich ziemiach. Prowadzone badania archeologiczne pozwoliły na stwierdzenie, że na wyspie znajdowały się święte miejsca Prasłowian, np. świątynia i święty gaj. Wybudowanie mostu może świadczyć o popularności tego miejsca wśród miejscowej ludności. Gródek na wyspie widoczny był z położonego na niedalekim cyplu warownego grodu, siedziby władz plemiennych.

Dodaj komentarz