Wielkie rosyjskie jezioro

Świat jest pełen ciekawych miejsc oraz wytworów przyrody. A miłośników ciekawych zjawisk geograficznych z pewnością zainteresuje słodkowodne jezioro Ładoga. Jezioro to było dawniej znane jako Newa. Jest to jedno z największych jezior na świecie. Jego powierzchnia to 17 891 km². A jeśli policzymy jego powierzchnię wraz z przyległymi wyspami to będzie ona wynosić 18 135 km². Tych wysp jest ponad 660. Jest to jezioro słodkowodne, lodowcowo – tektoniczne.

Objętość tego czternastego pod względem powierzchni jeziora to 837 km². Poziom zasolenia tego jeziora wynosi 0,06. Wysokość lustra wodnego to 4,84 m n.p.m. Maksymalna rozciągłość południkowa jeziora to 219 km. Maksymalna rozciągłość równoleżnikowa to 119 km. Średnia głębokość jeziora to 51 m. Natomiast największa jego głębokość, która znajduje się w części północno-zachodniej to 230 m. Długość linii brzegowej to 1570 km. A wzdłuż wybrzeży znajdują się przeróżne miasta. A wśród nich : Priozorsk, Szlisselburg, Nowa Ładoga. Są to miasta znajdujące się na brzegach w okolicach Petersburga. Natomiast są jeszcze miasta w Karelii – Łachdienpochja, Pitkiaranta oraz Sortawała.

Klimat na obszarze jeziora Ładoga jest umiarkowany. Co więcej jest to granica trzech rodzajów klimatu umiarkowanego. Dominuje klimat chłodny kontynentalny. Ale w części południowej klimat jest już ciepły, kontynentalny. A z kolei w części południowo-zachodniej będziemy mieli do czynienia z klimatem ciepłym przejściowym. Opady przeciętnie wynoszą 550 mm rocznie. A najmniejsza miesięczna ilość opadów wynosi 24 mm. I można ją zaobserwować w miesiącach luty – marzec. Natomiast największą można zaobserwować we wrześniu. Wynosi ona 58 mm. Ogólnie nad jeziorem dni przeważnie są pochmurne. Tylko 62 dni w ciągu roku są słoneczne. A powietrze jest zazwyczaj mało przejrzyste. Jeśli chodzi o wilgotność – średnia wilgotność to od 65% do 90%. A dokładniej latem wilgotność to 65-75 %, natomiast zimą 85-90%. Jest to średnia miesięczna wartość wilgotności.

To jedno z największych jezior na świecie dawniej było znane pod inną nazwą. W „Powieści minionych lat” można spotkać się z określeniem „wielkie jezioro Newa”. Dawna nazwa prawdopodobnie wzięła się od fińskiego słowa Neva – oznaczającego „bagno”. Nazwa Ładoga zaczęła być używana dopiero w wieku XIII. Nazwa ta odnosi się zarówno do rzeki Ładoga, jak również do miasta. Przy czym nie jest do końca jasne co było pierwsze – miasto czy rzeka. Naukowcy do dziś się o to sprzeczają.

To należące do największych jezior na świecie jest domem dla wielu ciekawych gatunków roślin oraz zwierząt. Ponad 80 gatunków roślin wodnych i bagiennych można tam znaleźć. Wśród tych licznych gatunków można spotkać między innymi trzcinę pospolitą, skrzyp bagienny oraz rdestnicę przeszytą. A ponadto możemy też spotkać rdestnicę trawiastą i rdest ziemnowodny.

Jezioro Ładoga, będące jednym z największych jezior na świecie stanowi ciekawą atrakcję przyrodniczą. Jest schronieniem dla wielu ciekawych gatunków roślin, jak również zwierząt. Klimat przeważnie umiarkowany, choć w różnych częściach i porach roku zmienny. Są miejsca i pory, kiedy jest cieplej oraz pory kiedy jest chłodniej.