Jezioro Nakuru

Jezioro Nakuru to jedno z najpopularniejszych jezior występujących obecnie na terytorium Kenii. Jego powierzchnia jest stosunkowo niewielka, ponieważ wynosi zaledwie 40 km2. Nakuru jest również stosunkowo płytkie (średnia głębokość wynosi ok. 3 m), a jego wody są bardzo zasolone. O tak silnym zasoleniu doskonale świadczy biały osad zbierający się na brzegach jeziora. Często przybiera on formę białych skorupek lub dużych grudek.

Około 10 tysięcy lat temu jezioro Nakuru oraz znajdujące się w niedalekiej odległości dwa inne zbiorniki wodne stanowiły jedno duże jezioro słodkowodne. W wyniku zmian klimatycznych zbiornik uległ jednak poważnym procesom wysychania rozdzielając się na trzy osobne jeziora. Najpopularniejszym i najbogatszym przyrodniczo stało się jednak Nakuru.

Nazwa jeziora Nakuru pochodzi najprawdopodobniej od określenia miejsca przebywania zwierzęcia nazywanego kobem śniadym. Zwierzęta te to nic innego jak pewna odmiana antylop, charakteryzująca się bujną sierścią. Wyglądem przypominają one nieco jelenie. Populacja tych zwierząt w pobliżu jeziora Nakuru sięga kilku tysięcy osobników i jest jedną z największych populacji zwierząt żyjących nad tym zbiornikiem wodnym.

Nakuru jest jeziorem bezodpływowym o stosunkowo zmiennym poziomie wód. Zdarzało się, że jezioro całkowicie wysychało. Takie zjawiska miały miejsce już 3 razy w przeciągu ostatnich 50 lat. Ostatnie całkowite wyschnięcie zaobserwowano w 1997 roku.

Wysokie zasolenie wód tworzy idealne środowisko do życia dla wielu gatunków organizmów wodnych. Największą populacją tego jeziora są obecnie mikroskopijnych rozmiarów glony (zielone i niebieskie algi). Właśnie te glony stanowią niemały przysmak dla występujących tutaj flamingów. To właśnie dzięki takim glonom jezioro często zasiedlane jest przez ogromne ilości różowych flamingów. Tworzy to niesamowite wrażenie dla podziwiających je osób. Dzięki temu Nakuru zyskało wielką popularność na całym świecie i przyciąga ogromne ilości turystów spragnionych tego pięknego widoku brodzących po jeziorze flamingów.

Poza flamingami jezioro jest dobrym środowiskiem dla życia wielu innych ptaków. Szacuje się, że w różnych okresach żyje tutaj nawet 495 gatunków ptaków. Dlatego też od roku 1961 obszar jeziora oraz pobliskiego Parku Narodowego uważany jest za ptasi rezerwat ściśle chroniony. W późniejszym czasie znacznie poszerzono obszar chroniony tworząc w pobliżu jeziora rezerwat nosorożców oraz żyraf.

Słonowodne środowisko jeziora nie przeszkadza również innym populacjom zwierząt. Można tutaj dostrzec wiele dzikich, potężnych zwierząt (np. lwów, lampartów, hipopotamów, kobów śniadych, kozłów).

Tak ogromne bogactwo fauny i flory sprawia, że Nakuru jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Z pewnością jest to również największa atrakcja występująca na obszarze Kenii. W szczególności na popularność Nakuru wpływają ogromne ilości flamingów, które tworzą niezapomniany widok, tak bardzo lubiany przez turystów, fotografów oraz ornitologów.